Turgay Coşkun

Kendi Ağzından Kısa Hikayesi

  Turgay Coşkun Kimdir ? sorusu gençlik yıllarımda şöyle şekillenmeye başladı. Daha 4 yaşındayken babam abim’le bana türkü söyletirdi. Tabi benim daha aklımın böyle şeylere ermediği dönemlerdi. O sıralar İzzet Altınmeşe’nin çok tanınmış olan ”serin sulu kulaklardan size selam getirmişem” isimli bir Azeri parçasını okumamızı istemişti. Abim hemen okumaya başlamıştı. Sıra bana geldiğinde ben önce eserin sazının sesini ağzımla taklit edip sonra sözleri okumuşum. O sırada bizi dinleyen halam babama dönüp, ”bu çocukta bir şey var abi baksana parçayı sazını da çalıp sonra okuyor” tabi o dönemler ailemizde ne saz çalan ne de türkü söyleyen var. Daha sonra babam önce abimi daha sonra beni mandolin kursuna gönderdi. Ben mandolin öğrenirken bile hocanın öğrettiklerinin dışında Elazığ Harput türkülerini ve güncel şarkıları mandolinle çalıyordum. Bu böyle devam etti. Daha sonra babam kendisine cümbüş alıp öğrenmeye başladı. Bu arada Elazığ Harput Kültür Derneği’ne meşklere ve fasıllara katılmaya başladı.

Turgay Coşkun    Hayat Öyküsü  

  Kendine özgü teknikleriyle Geleneksel Türk Halk Müziğine farklı bir yorum getiren usta kanun sanatçısı Turgay Coşkun, 1983 yılında Elazığ’da doğdu. Müzik hayatına 7 yaşında mandolin çalarak başlayan Turgay Coşkun, 1993 yılında babasının yapmış olduğu kanun sazını çalmaya başlayarak devam etti. Elazığ’da Harput Kültür Derneği bünyesinde müzik eğitimi gördü. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Elazığ’da tamamladı. 2000 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bilimleri Bölümünü birincilikle kazandı. 2000-2004 yılları arasında TRT Erzurum Bölge Radyosunun açmış olduğu sınavı kazanarak akitli kanun sanatçısı olarak görev yaptı. 2004 yılında üniversiteyi birincilikle bitirdi. Sonrasında Ankara’ya gelerek Halk Müziği alanında çalışmalar yaptı.

TÜRK HALK MÜZİĞİ

Türkiye’nin bilinen usta kanun sanatçılarından biri olan Turgay Coşkun; bilinen kanun çalım tekniklerine kendine özgü bir çalım tekniği uyguladı. Geleneksel Türk Halk Müziğine farklı bir yorum getirerek, kanun ustalığını gösterdi. 2006 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korusunun açmış olduğu sınavı kazandı. Kanun sanatçısı olarak göreve başladı. Geleneksel Türk Halk Müziği bünyesinde kanun sanatçısı kariyerinde ilerledi. Bunun yanı sıra çeşitli gruplar ile birlikte caz, pop ve etnik müzik gibi birçok farklı müzik türünde de çalışmalar yaptı. Yurtiçinde ve yurtdışında birçok konser ve festivallerde sahne alarak birçok konser verdi.

 TRT Ankara Televizyonu ve Radyosu’nun yayınlamış olduğu; “Bergüzar, Dem Bu Dem, Tatlı Dile Güler Yüze, Çalsın Davullar, Yeni Gün, Aydın Bakış, Bizim Ora Türküleri, Fısıltılar, Can-ı Gönül, Bahçe Biziz Gül Bizdedir” gibi birçok programda kanun sanatçısı olarak görev aldı ve müzik yönetmenliği yaptı. Evli ve iki çocuk babası olan kanun sanatçısı, halen Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği korosunda Şef Yardımcısı olarak ve TRT Müzik’te yayınlanan “Bozkırın Nefesleri” programında müzik yönetmenliği yapmaktadır. Ayrıca usta kanun sanatçısı Turgay Coşkun, saz arkadaşları ile birlikte Ülke TV’de yayınlanan “Ülke’nin Türküleri” programında kanun icracılığı yapmaktadır. Aynı zamanda Youtube üzerinden Türk Halk Müziği icra etmeye devam ediyoruz.

 Turgay Coşkun         AVAZ Konserleri

  Aynı zamanda birçok ilimizde anma etkinlikleri yapmaktadır ve konserler vermektedir. Tekirdağ Avaz Konseri, Adıyaman Avaz Konseri, Muğla Avaz Konser, Atatürk’ü anma konseri, Gaziantep Avaz Konseri, Samsun Avaz Konseri, Karabük Avaz Konseri, Ordu Avaz Konseri gibi etkinlikler bunlardan birkaçıdır ve bunlardan biraz bahsetmek gerekirse;

Turgay Coşkun | Konser |    Tekirdağ Avaz Memleket Türküleri

10 Aralık 2019’da Namık Kemal Üniversitesi’nde gerçekleştirdiğimiz Memleket Türküleri konserimizle Tekirdağ’da avaz türkülerine gönlünü vermiş çok sevgili izleyicilerimizle buluştuk. Tekirdağ’da yaptığımız bu konsere katılım beklediğimizden çok daha fazla olmuştu ve avaz konserlerinin ne kadar çok sevildiğini tekrar tekrar anlamış olduk.

Turgay Coşkun | Konser | Adıyaman Avaz Memleket Türküleri

28 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirdiğimiz Adıyaman konseri, Türkiye Petrolleri Adıyaman Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu’nda gerçekleşmiştir. Konserimiz Çınaraltı Gençlik Söyleşisi kapsamında gerçekleşmiştir. Türkiye Petrolleri Adıyaman Bölge Müdürlüğüne bu Avaz konserini yapabilmemiz için bize çok destek oldu. Adıyaman’da ki bu ilgi bizi çok sevindirdi.

Turgay Coşkun | Konser |        Muğla Avaz Memleket Türküleri

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde 20 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirdiğimiz konserimiz, Avaz Memleket Konserleri kapsamında düzenlenmiştir. Türkiyeyi Avaz Memleket Türküleri ile beraber gezerken yurdun dört bir yanındaki bizi seven insanlarla türkü seven insanlarla buluşmak bizi çok memnun etti. Muğla’da da bize gösterilen ilgi karşısında çok mahçup olduk teşekkürler :).

Turgay Coşkun | Konser |          Ankara Atatürk’ü Anma Konseri

Ankara’da 6 Kasım 2019’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konser salonunda gerçekleştirdiğimiz Atatürk’ü Anma Konseri ile 81. ölüm yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü andık. Bizim için anlamı büyük olan bu konserde Ankara’da bizi ve Mustafa Kemal Atatürk’ü yalnız bırakmayan Ankara halkıyla beraber bu konseri gerçekleştirebildik. Bu ilgi gerçekten gözlerimizden damlalar düşmesine neden olmuştu.

Turgay Coşkun | Konser |          Gaziantep Avaz Memleket Türküleri

Gaziantep Üniversitesi Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde 27 Kasım 2019 tarihinde Avaz Memleket Türkülerini söyleyerek keyifli bir konser gerçekleştirdik. Gaziantep Üniversitesindeki öğrencilerinin ve halkının Avaz Memleket Türkülerine bu kadar ilgili olması bizi çok mutlu etti. Neredeyse Gaziantep’de ki katılım diğer tüm konserlerimizi geçecekti.

Turgay Coşkun | Konser |          Samsun Avaz Memleket Türküleri

Samsun’da 31 Ekim 2019’da Çınaraltı Gençlik Söyleşisi kapsamında Samsun Avaz Konserini gerçekleştirdik. Çınaraltı Gençlik Söyleşisiyle beraber gençlerimize avaz türküleriyle beraber seslenebilmek gerçekten çok güzel bir deneyimdi. Gençlerimiz aynı ilgi ve alakayıda bize ve türkülerimize gerçekleştirdi. Gençlerimize ve Samsun halkına teşekkür ederim.

Turgay Coşkun | Konser |          Kocaeli Avaz Memleket Türküleri

Kocaeli’nde 11 Kasım 2019 tarihinde Kocaeli Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde Avaz Konserini gerçekleştirdik. Kocaeli’nde Kanun sazına bu kadar ilgi ve alakayı yada sevgiyi gerçekten beklemiyorduk Kocaeli halkına teşekkür ederim.

Kanun Sanatçısı | Aydın Avaz Memleket Türküleri

Aydın’da 12 Aralık 2019 tarihinde Adnan Menderes Üniversitesi Atatürk Kongre Merkezi’nde Avaz konserimizi gerçekleştirdik.

Kanun Sanatçısı | Ordu Avaz Konseri

Ordu’da 17 Aralık 2019 tarihinde Ordu Üniversitesi’nde Avaz Memleket Türküleri konserimizi gerçekleştirdik

Kanun Sanatçısı | Karabük Avaz Konseri

Karabük’te 20 Aralık 2019 tarihinde 100.yıl Kültür Merkezi’nde konserimizi gerçekleştirdik. Gelecekteki etkinliklerimizden buradan haberdar olabilirsiniz.

  • Kanun-Sanatçısı
    Turgay-Coskun-Konserlerimiz