Turgay Coşkun

Kanun Sanatçısı Turgay Coşkun’un Kendi Ağzından Kısa Hikayesi

  Turgay Coşkun Kimdir ? sorusu gençlik yıllarımda şöyle şekillenmeye başladı. Daha 4 yaşındayken babam abim’le bana türkü söyletirdi. Tabi benim daha aklımın böyle şeylere ermediği dönemlerdi. O sıralar İzzet Altınmeşe’nin çok tanınmış olan ”serin sulu kulaklardan size selam getirmişem” isimli bir Azeri parçasını okumamızı istemişti. Abim hemen okumaya başlamıştı. Sıra bana geldiğinde ben önce eserin sazının sesini ağzımla taklit edip sonra sözleri okumuşum. O sırada bizi dinleyen halam babama dönüp, ”bu çocukta bir şey var abi baksana parçayı sazını da çalıp sonra okuyor” tabi o dönemler ailemizde ne saz çalan ne de türkü söyleyen var. Daha sonra babam önce abimi daha sonra beni mandolin kursuna gönderdi. Ben mandolin öğrenirken bile hocanın öğrettiklerinin dışında Elazığ Harput türkülerini ve güncel şarkıları mandolinle çalıyordum. Bu böyle devam etti. Daha sonra babam kendisine cümbüş alıp öğrenmeye başladı. Bu arada Elazığ Harput Kültür Derneği’ne meşklere ve fasıllara katılmaya başladı.

TÜRK HALK MÜZİĞİ KARİYERİ

Türkiye’nin bilinen usta kanun sanatçılarından biri olan Turgay Coşkun; bilinen kanun çalım tekniklerine kendine özgü bir çalım tekniği uyguladı. Geleneksel Türk Halk Müziğine farklı bir yorum getirerek, kanun ustalığını gösterdi. 2006 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korusunun açmış olduğu sınavı kazandı. Kanun sanatçısı olarak göreve başladı. Geleneksel Türk Halk Müziği bünyesinde kanun sanatçısı kariyerinde ilerledi. Bunun yanı sıra çeşitli gruplar ile birlikte caz, pop ve etnik müzik gibi birçok farklı müzik türünde de çalışmalar yaptı. Yurtiçinde ve yurtdışında birçok konser ve festivallerde sahne alarak birçok konser verdi.

 TRT Ankara Televizyonu ve Radyosu’nun yayınlamış olduğu; “Bergüzar, Dem Bu Dem, Tatlı Dile Güler Yüze, Çalsın Davullar, Yeni Gün, Aydın Bakış, Bizim Ora Türküleri, Fısıltılar, Can-ı Gönül, Bahçe Biziz Gül Bizdedir” gibi birçok programda kanun sanatçısı olarak görev aldı ve müzik yönetmenliği yaptı. Evli ve iki çocuk babası olan kanun sanatçısı, halen Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği korosunda Şef Yardımcısı olarak ve TRT Müzik’te yayınlanan “Bozkırın Nefesleri” programında müzik yönetmenliği yapmaktadır. Ayrıca usta kanun sanatçısı Turgay Coşkun, saz arkadaşları ile birlikte Ülke TV’de yayınlanan “Ülke’nin Türküleri” programında kanun icracılığı yapmaktadır. Aynı zamanda Youtube üzerinden Türk Halk Müziği icra etmeye devam ediyoruz. Eğer isterseniz gelecekte yapacağımız konserlerimizi KONSERLERİMİZ sayfasında paylaşacağız.

  • Kanun-Sanatçısı
    Turgay-Coskun-Konserlerimiz